18sty

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie?

Rynek pracy jest w ciągu dynamicznych zmian i aby zrobić dobre wrażenie, a tym samym zwiększyć naszą wartość jako kandydata i ułatwić sobie zdobycie wymarzonego stanowiska pracy należy odrobić pracę domową i odpowiednio wcześniej przygotować się do uczestnictwa w rekrutacji. W tym artykule nasi rekruterzy opisali jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie. Zapraszamy Cię do lektury!

Poznaj przyszłego pracodawcę

Zacznij od dobrego reaserchu i dowiedz się jak najwięcej o potencjalnym pracodawcy. Zanim postanowisz aplikować o pracę postaraj się przeczytać i sprawdzić jak najwięcej informacji na temat firm, do których zamierzasz wysyłać swoje CV. Odwiedź nie tylko stronę główną, ale też odnajdź profil firmy na Linkedin czy innych portalach społecznościowych t.j. Facebook czy instagram. Możesz też pokusić się o znalezienie profili kluczowych pracowników.

Aby pokazać się z jak najlepszej strony i otrzymać upragnione stanowisko nie wystarczy tylko doświadczenie. Jeśli rzeczywiście zależy Tobie na pracy i chcesz wywrzeć dobre wrażenie na pracodawcy, dużą część pracy musisz wykonać jeszcze zanim wyjdziesz z domu. Niezależnie czy poszukujesz swojej pierwszej pracy czy chcesz zmienić pracę, w której aktualnie jesteś zatrudniony przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej. Pozwoli Ci to na większą swobodę w trakcie rekrutacji i zmniejszy stres związany z nową sytuacją.

Jak przygotować CV, by się wyróżnić?

Przed przystąpieniem do procesu rekrutacyjnego przeczytaj uważnie ogłoszenie i zapoznaj się z ofertą pracy –  wówczas będziesz mógł/mogła przygotować odpowiednio swój życiorys. Przede wszystkim Twoje CV powinno być spersonalizowane. Na różnych portalach znajdziesz wiele kreatorów i oczywiście możesz wybrać jeden z nich i skorzystać przy tworzeniu własnego curriculum vitae, ale pamiętaj by zachować w tym oryginalność. Twoim zadaniem jest wyróżnienie się z tłumu. Chwal się! Twoje CV to Twoja wizytówka, która ma przekonać rekrutera, że jesteś wartościowym kandydatem odpowiednim na dane stanowisko, którego warto zaprosić na spotkanie rekrutacyjne.

Na wstępie określ swój profil zawodowy. Kilka zdań na temat swojego doświadczenia, umiejętności i celów zawodowych pozwoli na przyciągniecie uwagi osoby rekrutującej. Pamiętaj, by ten fragment nie był zbyt długi, ale spójny, treściwy i by nie zawierał więcej niż kilka linijek. Jego zadaniem jest przyciągnięcie uwagi – zbyt długi tekst zostanie pominięty lub zapomniany przez rekrutera.

Zamiast opisywać obowiązki z poprzednich miejsc pracy wpisz konkretne osiągnięcia. Skup się na liczbach i czasie w jakim udało Ci się zrealizować wyznaczone zadania. Kompetencje, zarówno miękkie jak i twarde, są jednym z kluczy do sukcesu. Potencjalny pracodawca zwróci uwagę na posiadanie obu z nich. Pamiętaj, że wpisując je do CV dajesz tym samym możliwość ich sprawdzenia. Przygotuj zatem dyplomy i certyfikaty, o które zapytany/a będziesz mógł/a przedstawić podczas spotkania. Jeśli angażujesz się w różnego rodzaju działania społeczne, również warto o nich wspomnieć. Pokaże to Twoje zainteresowania, ale też dodatkowe zaangażowanie poza podstawowym zakresem obowiązków.

Jak już masz stworzone CV, sprawdź czy jest zgodne z wymaganiami zamieszczonymi na ogłoszeniu. To ważne, by osoba rekrutująca odnalazła od razu informacje związane ze stanowiskiem. Pamiętaj, by wszystkie informacje, które zapisujesz były czytelne i ułożone w chronologiczny sposób, a sam układ informacji na CV był dość przejrzysty. Nie używaj wymyślnej czcionki, zachowuj stonowane kolory i odstępy, to pomoże zachować profesjonalny wygląd dokumentu. 

Jako wartość dodaną możesz załączyć również list motywacyjny, choć w wielu procesach nie jest on wymagany. Pamiętaj, aby był spersonalizowany, wyeksponuj swoje umiejętności oraz powody, dla których zdecydowałeś się zaaplikować na dane stanowisko. Podkreśl dlaczego jesteś idealnym kandydatem. Nawiąż do stanowiska, o które się starasz, opisz jakie odpowiednie kompetencje posiadasz i jak możesz przyczynić się do rozwoju firmy.


Dowiedz się więcej: Jak napisać dobre CV? 


Jak wyróżnić się spośród kandydatów na rozmowie o pracę?

Jeśli otrzymałeś zaproszenie na spotkanie z rekruterem to nie zapomnij, żeby potwierdzić miejsce i termin spotkania. Jeśli zaaplikowałeś do międzynarodowej korporacji lub Twoje stanowisko opiera się na praktycznym wykorzystaniu języka obcego zapytaj o to w jakim języku odbędzie się spotkanie. Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku jest coraz częstszym rozwiązaniem stosowanym w doborze wartościowych kandydatów. 

Na spotkanie przyjdź wypoczęty, pamiętaj o wyłączeniu telefonu, by nic nie rozpraszało Twojej uwagi. A kiedy już tam będziesz to te 7 sposobów pozwoli wyróżnić się na rozmowie rekrutacyjnej.

1. Odpowiednie przygotowanie.

Wykonanie dobrego researchu to klucz do sukcesu, dzień przed rozmową zapoznaj się z działalnością firmy, do której aplikowałeś. Zrozumienie wartości oraz kultury organizacyjnej pomoże Ci w dostosowaniu odpowiedzi do pytań rekrutera.

2. Odpowiednia prezencja.

Składa się na nią wiele czynników. Przygotuj strój zgodny z kulturą firmy. Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Zadbaj o to, by było jak najlepsze. Odpowiednie ubranie i uścisk dłoni będą miały na nie wpływ, również to jak siedzisz i gestykulujesz. Nadmierna nadpobudliwość może rozpraszać rekrutera.

3. Komunikacja.

Na rozmowie rekrutacyjnej warto mówić klarownie, jasno i zdecydowanie. Unikaj zbyt skomplikowanego języka, który może wprawić w zakłopotanie rekrutera. Swoje myśli przekazuj w formie zwięzłych i zrozumiałych treści.

4. Kompetencje

Rekruter na pewno spyta Cię o umiejętności miękkie i twarde. To jest dobry moment, aby wspomnieć, że masz certyfikaty i dyplomy, które możesz pokazać. Podkreśl przede wszystkim umiejętności interpersonalne, umiejętność pracy w zespole, a także komunikacyjne – są one równie ważne jak twarde umiejętności. Nie bój się podkreślać swoich mocnych stron, pokazują osobie rekrutującej, że jesteś odważny i nie boisz się wyzwań.

5. Doświadczenie.

Swoje odpowiedzi buduj na doświadczeniu. Nawet jeśli jest to Twoja pierwsza praca możesz wykorzystać doświadczenie zdobyte w szkole bądź na uczelni. Jeśli opowiadasz o wyzwaniu, z którym sobie poradziłeś to przytocz w jakim czasie udało Ci się go zrealizować.

6. Poprzednie stanowisko pracy

Zawsze wypowiadaj się pozytywnie lub neutralnie o swoim poprzednim pracodawcy i zespole, z którym pracowałeś. Podkreśl jaką rolę odgrywałeś w zespole i co firma zyskała dzięki Tobie.

7. Zadawaj pytania

Skup się na typowych pytaniach dotyczących firmy, kultury pracy i oczekiwań jakie pracodawca stawia przed pracownikami. Przedstawi Cię to jako osobę zorientowaną i zainteresowaną. Zapytaj również o możliwości rozwoju na stanowisku, na które zaaplikowałeś. Zadawaj pytaj, które pokażą, że przemyślałeś rolę jaką chcesz objąć.

Pamiętaj, że rozmowa o pracę to okazja do wzajemnego poznania się. Bądź profesjonalny, ale również autentyczny, aby przedstawić swoją osobowość i umiejętności w jak najkorzystniejszy sposób.

Tego nie rób na rozmowie rekrutacyjnej!

Spotkanie rekrutacyjne jest szansą na zdobycie wymarzonej pracy. Każdy chce zrobić dobre pierwsze wrażenie, również inni kandydaci. Jeśli naprawdę zależy Ci, aby dostać pracę na miarę swoich możliwości musisz wypaść pozytywnie już podczas pierwszego spotkania!

Nie przychodź nieprzygotowany – dzień przed rozmową sprawdź czym zajmuje się firma, jakie ma założenia i priorytety, nie możesz iść na rozmowę kwalifikacyjną do banku i nie znać jego nazwy lub kraju pochodzenia. Jeśli zatem zależy Ci na nowej pracy poświęć kilka minut poprzedniego wieczoru, by nie zrobić złego wrażenia kolejnego dnia.

Unikaj odpowiedzi negatywnych, jeśli chcesz wypaść dobrze w oczach rekrutera unikaj sformułowań: „nie znam tego programu”, zamiast tego użyj „ten program przypomina do złudzenia ten, którego używałem na poprzednim stanowisku, jestem otwarty by nauczyć się go”, zamiast „nie dogadywałem się zespołem czy szefem” lepiej powiedzieć „relacje z pracownikami w poprzedniej firmie były trudne, jednak każdego dnia starałem się nad nimi pracować, by polepszyć komunikację”.

Unikaj sytuacji, w której rozmowa z rekruterem przypomina przesłuchanie. Odpowiadaj pełnymi zdaniami, nie ograniczaj się do „tak” lub „nie”. Rozwiń swoją wypowiedź o przykład. Nie przeciągaj jej jednak, nie rozwódź się nad całą historią. Pamiętaj, że spotkanie ubrane jest w ramy czasowe.

Przesadna skromność jest niewskazana. Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym powinniśmy podkreślać swoje umiejętności. To dzięki nim możemy zostać zweryfikowani czy nadajemy się na stanowisko, na którym chcemy pracować. Umniejszanie swoim umiejętnościom sprawi, że pokażemy się jako słabi kandydaci.

Brak szacunku do innych kandydatów – unikaj porównywania się do innych osób biorących udział w rekrutacji, skup się na swoich osiągnięciach i doświadczeniu.

Jak odpowiadać na pytania i jednocześnie pozostawić pozytywne wrażenie?

Odpowiedzi na pytania zadawane podczas spotkania o pracę powinny być przemyślane, zwięzłe i klarowne, dostosowane do kultury firmy oraz stanowiska. Odpowiadaj całymi zdaniami, ale nie snuj niekończących się historii. Przygotuj się na standardowe pytania, wiele portali udostępnia takie pytania w sieci.

Opowiadając o swoim doświadczeniu skup się na kluczowych momentach swojej kariery zawodowej, nie zaczynaj od „urodziłem się” lub „ukończyłem studia” – jeśli nie mają nic wspólnego z obowiązkami, które obejmiesz po pozytywnym przejściu rekrutacji. Jeśli otrzymasz pytanie otwarte dotyczące swojego doświadczenia, opowiedz o tych pracach, które są w jakiś sposób powiązane ze ofertą pracy, na jaką zaaplikowałeś. Podkreśl jak wykorzystałeś swoje umiejętności na poprzednich stanowiskach i jak możesz je zastosować w nowej potencjalnej pracy.

Unikaj zbyt krótkich, monosylapowych odpowiedzi. Jeśli pytanie zaczyna się od „czy” z reguły osoba rekrutująca oczekuje, że nie usłyszy po prostu „tak” lub „nie”  bez rozwinięcia odpowiedzi o opis sytuacji, która miała miejsce, np. „Czy kiedykolwiek pracował Panu pod presją czasu?” – odpowiedź jaka się nasuwa to tak lub nie – lepiej jeśli rozwiniemy tę myśl, np. „tak, w zeszłym roku w połowie grudnia zamówienia podwoiły się, moim zadaniem dobrze było przeprowadzić procedurę przyjęcia zamówienia dokładnie w tym samym czasie co wcześniej, zmodyfikowałem swój plan pracy skupiając się na priorytetach i w ten sposób zrealizowałem założenia firmy oraz, bez straty na jakości, przyspieszając swoją pracę”. 

Zadaj kilka pytań, to zawsze jest w dobrym guście, nie zamęczaj jednak rekrutera. Zapytaj ogólnie o firmę, jej główne założenia, kulturę pracy, działalność społeczną. 

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Spotkanie o pracę trwa zazwyczaj ok. 60 minut. W tym czasie rekruter zada Ci wiele pytań. Przygotowanie kilku swoich pytań, które zadasz podczas rozmowy, przedstawią Twoją osobę jako przygotowaną do spotkania, zaangażowaną i zdeterminowaną. Pytania, które warto zadać to te dotyczące organizacji, kultury pracy oraz np. dodatkowych działalności np. społecznych. Zadanie mądrych pytań może być kluczowe na rozmowie. Czas na ich zadanie będzie zapewne pod koniec rozmowy.

Możesz zapytać o główne cele firmy na kolejne kilka lat. O to jakie największe wyzwania ma w tym momencie przed sobą. Dobrym pytaniem będzie to o możliwości rozwoju zawodowego:

– Jakie są plany organizacji na najbliższe 3 lata?

– Jakie są najważniejsze wyzwania, w obliczu których stoi aktualnie firma?

– Jak organizacja wspiera rozwój zawodowy swoich pracowników?

Równie ważnymi są pytania o środowisko pracy. Jakie najważniejsze oczekiwania są związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, jakie umiejętności uważane za najważniejsze i jakie są perspektywy rozwoju dla osoby, która na danym stanowisku pracuje.

– Jakie umiejętności uważane są za kluczowe dla sukcesu na tym stanowisku?

– Jakie są perspektywy rozwoju zawodowego na tym stanowisku?

– Jakie są oczekiwania pracodawcy w pierwszych miesiącach pracy wobec nowego pracownika?

Możesz zapytać również o główne cechy kultury pracy w firmie oraz jakie relacje panują między członkami zespołu, jakimi sposobami firma buduje wspólnotę w pracy?

– Jakie są główne cechy kultury w Państwa firmie?

– Jakie oczekiwania stawiane są przed nowym pracownikiem w pierwszych 3 miesiącach nowej pracy?

Nie wahaj się zapytać o przebieg procesu rekrutacyjnego czyli kiedy możesz spodziewać się odpowiedzi z decyzją, czy rekruter powiadomi Cię również o decyzji odmownej, czy są dodatkowe etapy rekrutacji.

– Kiedy mógłbym się spodziewać odpowiedzi z Państwa strony?

– W przypadku negatywnej odpowiedzi czy mógłbym prosić o feedback z Państwa strony?

Nie bój się mówić o swoich obawach jednak pamiętaj, by były sformułowane tak, by rekruter nie odebrał ich jako atak. Jeśli obawiasz się rotacji w swoim dziale lub na tym stanowisku zapytaj jaki był powód odejścia poprzednika. Zapytaj też o sukcesy poprzednich pracowników na tym stanowisku oraz jak firma wspiera pracowników w osiąganiu sukcesów.

– Czy mógłbym poznać powód odejścia mojego poprzednika?

– Jakie były największe sukcesy osób pracujących na tym stanowisku?

Najtrudniejsze pytania to pytania o zarobki. Nie chcesz przecież wypaść jako osoba nachalna, której zależy tylko na pieniądzach, ale jako profesjonalny kandydat, który ma prawie wiedzieć ile będzie zarabiać.

– Jaki jest przewidziany budżet na to stanowisko?

Pamiętaj, że pytania powinny być dostosowane do konkretnego kontekstu rozmowy i sytuacji rekrutacyjnej. Staraj się być autentyczny i zadawać pytania, które naprawdę są dla ciebie istotne w kontekście podjęcia decyzji o potencjalnej pracy w danej firmie.

Rozmowa rekrutacyjna może być stresującym doświadczeniem dla wielu osób. To zupełnie naturalne, ponieważ jest to sytuacja, w której musisz przedstawić siebie, swoje umiejętności i doświadczenie przed potencjalnym pracodawcą. Czasem pewna dawka stresu może nawet pomóc Ci być bardziej skoncentrowanym/a i skutecznym/a w trakcie rozmowy, a jeśli jesteś dobrze przygotowany/a to już połowa sukcesu!

Dlatego pamiętaj o powyższych wskazówkach: przygotuj się dobrze, przemyśl dlaczego jesteś odpowiednią osobą na dane stanowisko, przećwicz symulowaną rozmowę, znajdź informacje o firmie, przemyśl pytania, a na rozmowie skoncentruj się na pozytywnych aspektach i bądź autentyczny/a, a z pewnością się uda! 

A teraz, gdy wiesz jak się przygotować, sprawdź nasze najnowsze oferty pracy!

Joanna Dyguda

Bezpłatne szkolenie

Czy wiesz, ile możesz tracić, nie będąc przygotowanym do negocjacji?

Odkryj 7 zasad stosowanych przez skutecznych negocjatorów, które pozwolą Ci wynegocjować najlepsze warunki dla siebie i swojej firmy.

Dołącz do naszego bezpłatnego szkolenia „Negocjacje w biznesie” już 25 września o godz. 11:00.