W dzisiejszych czasach konkurencja na rynku pracy jest ogromna. Wiele osób poszukuje pracy, dlatego ważne jest, aby to właśnie Ciebie mógł dostrzec przyszły pracodawca. Jednym z najważniejszych narzędzi, które pomaga w tym procesie, jest Twoje CV.
Dobrze napisany życiorys daje Ci duże szanse, aby przyciągnąć uwagę rekrutera i aby wyróżnić się spośród innych kandydatów. Poniżej osiem sposobów, jak wyróżnić CV na tle innych kandydatów.
1. Wybierz szablon, który przyciągnie wzrok
Pierwszą i bardzo istotną kwestią jest wygląd Twojego Curriculum Vitae. Wybierając szablon CV, poszukaj tego, który przyciągnie wzrok rekrutera. Unikalny i estetyczny może sprawić, że Twoje CV będzie odróżniać się od reszty. Wybierz minimalistyczny, ale elegancki design, który będzie zawierał najważniejsze informacje.
W internecie możesz znaleźć wiele kreatorów CV, dzięki którym za pomocą jednego kliknięcia możesz stworzyć kreatywny dokument. Wiele osób tworzy swoje CV w programie graficznym, np. w Canvie. Przy pomocy tego programu możesz stworzyć je tak naprawdę od zera, ale również przygotować je wykorzystując gotowe wzory i szablony. Jest to zdecydowanie duże ułatwienie jeśli przygotowujemy swój pierwszy w życiu życiorys lub list motywacyjny.
Podczas tworzenia CV bardzo ważne jest, aby nie tylko było ono wyróżniające, ale również czytelne. Pamiętaj, aby motyw graficzny nie był zbyt mocno skomplikowany. Kluczowe informacje powinny być łatwe do odnalezienia i czytelne. Użycie zbyt dużej ilości efektów graficznych może sprawić, że to co najbardziej wartościowe zostanie zbyt mocno przytłoczone.
Jeśli wybierzesz proste rozwiązanie, wcale nie musi to oznaczać, że Twoje CV nie będzie efektowne. Najważniejsze jest w jaki sposób postanowisz w nim zamieścić treść. Pomocne może być tutaj wybranie np klasycznej czcionki. Taka forma CV jest na pewno dużo bardziej przyjemna dla oka, a rekruter od razu może zwrócić uwagę na najbardziej istotne kwestie. Warto podzielić także tekst na poszczególne sekcje. Dzięki temu rekruter będzie mógł szybko odszukać Twoje doświadczenie zawodowe lub kompetencje i umiejętności jakie posiadasz.
Aby wyróżnić swoje CV możesz zastosować też nietypowe układy graficzne. Trzymając się przejrzystości warto wybrać oryginalny układ, który wyróżni Cię z tłumu. Możesz użyć asymetrycznych kolumn, wyrazistych tytułów i nagłówków, ale w dalszym ciągu zachowaj spójny i przemyślany wygląd. Unikaj zbyt wielu kolorów i deseni, aby nie odwracały uwagi od treści.
To, co powinno znaleźć się w CV to Twoje dane kontaktowe. Nie zapomnij umieścić numeru telefonu czy adresu email. Pamiętaj też o tym, że CV powinno zawierać odpowiednią klauzulę, nie zapomnij więc umieścić zgody na przetwarzanie danych osobowych. To bardzo ważne, aby dział rekrutacji Twojej wymarzonej firmy mógł do Ciebie zadzwonić i zaproponować Ci zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Obecnie często taka zgoda jest podłączana automatycznie do formularzy rekrutacyjnych.
Przed wysłaniem CV dokładnie je sprawdź i upewnij się, że jest wolne od błędów ortograficznych i gramatycznych. Małe niedociągnięcia mogą być nieodpowiednie w przypadku rekrutacji na stanowiska wymagające dobrej komunikacji i uwagi na detal.
Dowiedz się więcej: Jak napisać dobre CV?
2. Dodaj profesjonalne zdjęcie, aby dać się zapamiętać
Kolejnym przykładem jak przyciągnąć uwagę rekrutera swoim CV jest zdjęcie. Zapewne zastanawiasz się czy warto umieścić je w swoim idealnym dokumencie. Dodanie profesjonalnego zdjęcia może sprawić, że Twoja aplikacja bardziej zapadnie w pamięć przyszłemu pracodawcy.
Umieszczenie zdjęcia w CV nie jest jednak wymagane, ponieważ pracodawca opiera swoją decyzję głównie na podstawie informacji zawartych w treści CV. Dodanie zdjęcia jest z pewnością dobrym urozmaiceniem i sprawia, że jest ono bardziej osobiste. Z perspektywy rekrutera dużo łatwiej jest zapamiętać kandydata, którego widzimy na zdjęciu.
Jeśli zdecydujesz się umieścić fotografię wybierz takie zdjęcie, które odzwierciedla Twoją profesjonalną postawę i charakter. Warto zadbać w takim wypadku o aktualne zdjęcie, które pozytywnie wpłynie na pierwsze wrażenie pracodawcy. Jeśli chcemy, żeby nasze CV było unikatowe powinniśmy wybrać zdjęcie, które będzie odzwierciedlać naszą osobowość oraz umiejętności. Jednocześnie będzie odpowiednie dla danej branży, w której poszukujemy pracy. Nie zapomnij o tym, że zdjęcie powinno być stosowne. Staraj się wyrazić pewność siebie i profesjonalizm poprzez uśmiech i spojrzenie, a pracodawca z pewnością zauważy, że jesteś osobą otwartą i pozytywną.
Unikaj tła, które jest zbyt rzucające się w oczy, takie jak np. krajobraz czy inne osoby na zdjęciu. Wstawienie zdjęcia z niedzielnego obiadu w restauracji z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Ważne jest, żeby tło nie odwracało uwagi od nas samych. Jeżeli zależy Ci na mocnej personalizacji całego CV możesz poprzez zdjęcie pokazać swoje zainteresowania lub pasje. Na przykład, jeśli poszukujesz pracy w branży turystycznej, możesz dodać zdjęcie z podróży, oczywiście z zachowaniem umiaru, tło nie powinno przyćmić Twojej postawy. Takie zdjęcie może odzwierciedlać naszą indywidualność i pokazać, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem do objęcia danego stanowiska.
3. Dodaj nagłówek, który zachęca do dalszego czytania
Mając już wiedzę na temat szaty graficznej i wyglądu zapewne zastanawiasz się co w takim razie powinno zawierać w treści skuteczne CV, dzięki któremu wyróżnisz się na tle innych. Przede wszystkim zadbaj o atrakcyjny nagłówek – to pierwsze, co rekruter zobaczy, dlatego powinien on od razu zainteresować i zachęcić do dalszego czytania. Dzięki temu masz szansę zrobić lepsze wrażenie niż pozostali kandydaci.
Nagłówek to kilka zdań, więc musisz postarać się przedstawić swoją osobę w jak najlepszym świetle. Jeśli w kilku zdaniach zainteresujemy swoją osobą pracodawcę, z pewnością będzie chciał poznać nas lepiej i zgłębi się w resztę treści z dużym zainteresowaniem. W nagłówku zdecydowanie powinien znaleźć się cel Twojej kariery w krótkim, ale treściwym podsumowaniu. Powinno ono być jak najbardziej klarowne i skoncentrowane na najważniejszych umiejętnościach, które posiadasz.
Skup się na swoim największym osiągnięciu i zamiast tradycyjnego wstępu, skoncentruj się na jednym z Twoich najbardziej imponujących osiągnięć. Może to być np. zdobycie nagrody, przejście skomplikowanego projektu, osiągnięcie dużego sukcesu w swojej dziedzinie lub jakiekolwiek inne osiągnięcie, które wyróżni Ciebie spośród innych kandydatów. Pokaż, że to właśnie Ty jesteś bardziej ambitny i zmotywowany niż inni oraz posiadasz dużo lepsze umiejętności. Spraw, aby rekruter od razu zrozumiał, że posiadasz unikalne doświadczenie, które może przynieść duże sukcesy firmie.
Staraj się unikać ogólnych sformułowań, które są powszechnie używane w CV, takich jak „poszukuję stanowiska, w którym mogę rozwijać swoje umiejętności”. Jest to bardzo popularne i używanie przez większość kandydatów. Zamiast tego, skoncentruj się na aspektach, które Cię wyróżniają i pokazują, jakie wartości możesz wnieść do firmy. Postaraj się uniknąć również zbytniego przesadzenia, aby nagłówek nie odwrócił uwagi od reszty dokumentu. Pamiętaj, że chodzi o to, aby wyróżnić się, ale również zachować profesjonalny charakter.
4. Dopasuj treść do konkretnej oferty pracy
Zwróć uwagę na personalizację. Ciekawe oraz nowoczesne CV to z pewnością takie, które zostało stworzone z myślą o konkretnej firmie i stanowisku. Z pewnością ten krok pozwoli Ci wyprzedzić konkurencję.
Przed wysłaniem CV do określonej firmy, warto sprawdzić jakie są jej oczekiwania i wymagania względem kandydata. Następnie dopasuj je w swoim CV do oferty pracy, podkreślając umiejętności i doświadczenie, które są najbardziej istotne dla tej konkretnej pozycji. Z pewnością pomoże Ci w tym prześledzenie ogłoszeń pracodawcy lub zaczerpnięcie informacji z jego strony internetowej lub portali społecznościowych.
Unikaj popularnych określeń i zamiast tego użyj konkretnych terminów i słów kluczowych związanych z branżą, w której chcesz pracować. To pokaże, że jesteś profesjonalistą z wiedzą na temat danej dziedziny. Dopasowanie języka CV do branży w której zgłaszasz swoją kandydaturę może okazać się dużym plusem i z pewnością pracodawca zauważy to, że jesteś świadomym kandydatem, który wie czego chce.
Personalizacja CV nie dotyczy tylko zawartości, ale także wyglądu dokumentu. Mając już wiedzę jak stworzyć CV pod względem wizualnym możesz wybrać szablon CV, który najlepiej pasuje do Twojej branży i stylu pracy. Możesz dostosować kolory, czcionki, marginesy i układ, aby dopasować je do swojego stylu i osobowości, ale też dopasować je pod styl firmy bądź branży.
Pamiętaj jednak, aby w dalszym ciągu utrzymać profesjonalny wygląd i unikać zbytniej ekstrawagancji. Jeśli nie wiesz na jakie kolory postawić w tle dokumentu, możesz zainspirować się kolorami przewodnimi firmy, do której aplikujesz, np. jeżeli firma w swoim logo posiada odcienie niebieskiego i zielonego, to właśnie takie kolory możesz użyć jako tła. Personalizowane CV z pewnością powinno zostać docenione przez firmę, do której aplikujesz, a rekruter na pewno zauważy, że zależy Ci na pracy właśnie w tym konkretnym miejscu.
5. Skup się na osiągnięciach – nie na obowiązkach
Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście podsumowanie zawodowe. Pamiętaj, aby wyróżnić w nim stanowiska, na których pracowałeś oraz okresy pracy. Warto pochwalić się swoim stażem, nawet jeśli nie jest on długi. Profesjonalne CV powinno zawierać krótki opis Twoich umiejętności i doświadczenia.
Skup się na swoich osiągnięciach i zamiast wymieniać tylko obowiązki z poprzednich miejsc pracy. Opisz jak Twoja praca wpłynęła na sukces firmy. Możesz również wykorzystać konkretne liczby i dane, które pokazują, jakie rezultaty osiągnąłeś na poprzednich stanowiskach. Tworząc dobre CV w ten sposób z pewnością będziesz bardziej unikatowy i oryginalny. Jeśli otrzymałeś jakieś nagrody lub wyróżnienia w swojej karierze, koniecznie umieść je w CV, świadczą one o Twoim profesjonalizmie i zaangażowaniu w pracę.
Zwróć uwagę na pozycje wiodące i ułóż swoje doświadczenie zawodowe w chronologicznym porządku, tak aby najnowsze i najważniejsze role były umieszczone jako pierwsze. To zwróci uwagę rekrutera od samego początku i na tym skupi największą uwagę podczas analizy Twojego CV.
Dowiedz się więcej: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie?
6. CV bez doświadczenia? Postaw na umiejętności i referencje
Skup się na swoich umiejętnościach. Jest to szczególnie ważne jeśli szukasz swojej pierwsze pracy i tworzysz CV bez doświadczenia. Na podstawie wymagań stanowiska, zidentyfikuj umiejętności, które posiadasz i które mają największe znaczenie dla potencjalnego pracodawcy.
Może to obejmować na przykład umiejętności techniczne, interpersonalne, umiejętność pracy zespołowej, zdolności organizacyjne czy umiejętność rozwiązywania problemów. Następnie podkreśl te umiejętności w swoim CV, tak aby były one widoczne i zrozumiane przez pracodawcę. Zamiast tradycyjnie wymieniać swoje umiejętności w pionowej liście, możesz spróbować zaprezentować je w bardziej unikatowy sposób np. zastosować grafiki, ikony lub mini wykresy, aby wizualnie przedstawić ich poziom zaawansowania, a pozwoli to wyróżnić Ci się spośród innych kandydatów.
Jeśli chcesz zdobyć pierwsze doświadczenie warto także opierać się na swojej motywacji, chęci do nauki i rozwoju, a także na tym, co możesz zaoferować firmie. Jeśli nie masz jeszcze doświadczenia zawodowego, skup się również na swojej edukacji. Wymień swoje osiągnięcia, wybitne oceny, projekty grupowe czy prace dyplomowe. Jeśli byłeś aktywny w organizacjach studenckich, pracy na rzecz społeczności lub brałeś udział w obozach naukowych, nie zapomnij również o tym wspomnieć.
To co może być przydatne, aby stworzyć dobre CV to referencje. Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego możesz poprosić o referencje np. nauczycieli, wykładowców lub innych osób, które miały okazję obserwować Twoje umiejętności. To pokaże pracodawcom, że istnieją inne osoby, które są gotowe polecić Cię jako przyszłego pracownika.
Choć może być trudno napisać CV bez doświadczenia zawodowego, nie jest to niemożliwe. Pamiętaj, że każde doświadczenie, nawet to pozanaukowe, może być wartościowe i zasługujesz na swoją pierwszą szansę w nowej pracy.
Dowiedz się więcej: Jak sprawdzić kompetencje językowe pracowników i kandydatów na stanowisko Customer Service Specialist?
7. Pokaż gotowość do nauki i rozwoju
Zawsze warto zaznaczyć w CV, czy uczestniczyłeś/aś w jakichś dodatkowych kursach i szkoleniach. Pokazuje to pracodawcy, że jesteś osobą otwartą na rozwój i gotową do nauki.
Wyróżnij się za pomocą projektów dodatkowych. Jeśli masz hobby lub angażujesz się w projekty społeczne, które są związane z branżą, w której chcesz pracować, opisz je w osobnej sekcji, aby pokazać swoje zainteresowanie i zaangażowanie. Jeśli miałeś okazję brać udział w wolontariatach lub akcjach charytatywnych to również może okazać się atutem.
W globalnym świecie coraz częściej doceniane są też umiejętności językowe, więc jeśli posiadasz biegłość w konkretnej parze językowej, nie zapomnij o tym wspomnieć. Możesz również napisać CV po angielsku, jeśli jego znajomość jest oczekiwana przez pracodawcę. Pracodawcy mogą dostrzec w tym dodatkową wartość dla swojej firmy, zwłaszcza jeśli mają kontakt z zagranicznymi klientami czy działają na międzynarodowym rynku.
Wykaż się elastycznością i gotowością do nauki. W CV, podkreśl swoją gotowość do pracy nad różnymi projektami i zdolnością do szybkiego przyswajania nowej wiedzy. To kluczowe dla pracodawców, którzy szukają pracowników gotowych do wkładu wysiłku w rozwój firmy.
Pamiętaj, że konkurencja jest duża, więc aby wyróżnić się z tłumu, musisz przedstawić swoje umiejętności i doświadczenie w sposób atrakcyjny. Udowodnij, że potrafisz więcej niż inni.
8. Przedstaw hobby, nawiązujące do stanowiska i wartości firmy
Możesz również wykorzystać swoje zainteresowania w CV i dać się poznać od bardziej osobistej strony. Jeśli firma do której aplikujesz przykłada dużą wagę do wartości kultury organizacyjnej, możesz opisać swoje wartości i zainteresowania, które masz poza pracą.
Możesz to zrobić, na przykład dodając krótką sekcję, w której opiszesz swoje pasje i hobby, które są zgodne z wartościami firmy. Większość kandydatów wpisuje w tej strefie podstawowe pojęcia, które są mocno popularne takie jak czytanie książek, gotowanie czy wycieczki górskie. Często niewiele ma to wspólnego z rodzajem pracy, którą chcemy wykonywać, ale tym także możesz wyróżnić się spośród innych. Jeżeli dodasz zainteresowania, które faktycznie są zgodne z rodzajem działalności organizacji, to będzie to duży atut (np. jeśli poszukujesz pracy w marketingu warto umieścić informację, że interesujesz się fotografią i edycją zdjęć).
Pamiętaj, że personalizowanie CV to proces, który wymaga czasu i uwagi. Bądź świadomy swoich mocnych stron i dostosuj swoje CV tak, aby najlepiej je podkreślało, a z pewnością uda Ci się otrzymać wymarzoną pracę!
Sandra Siwulec