03cze

Kompetencje miękkie i twarde – pokaż w czym jesteś dobry i działaj!

W procesie rekrutacji istotne jest nie tylko przedstawienie swojego doświadczenia zawodowego – równie ważnym zagadnieniem są kompetencje. Pokazanie się z najlepszej strony nie ogranicza się jedynie do opisania wcześniejszych stanowisk pracy. To również zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób Twoje umiejętności i talenty mogą przyczynić się do osiągnięcia celów firmy lub rozwoju działu, do którego zaaplikowałeś/aś. W CV warto zatem wpisać umiejętności miękkie i twarde, planowany ich rozwój oraz warto podać przykłady, w których wskażesz w jaki sposób je wykorzystywałeś.

Pokaż w czym jesteś dobry/a tak, aby Twój potencjalny pracodawca mógł to z łatwością dostrzec. 

Czym kompetencje miękkie różnią się od kompetencji twardych?

Najprościej definicję kompetencji można określić jako zdolność do wykonywania określonych działań, poprzez nabytą wiedzę i umiejętności. Kompetencje dzielimy na twarde i miękkie.

Zanim przystąpisz do rekrutacji zidentyfikuj kluczowe umiejętności twarde i zastanów się jakich umiejętności miękkich poszukuje Twój potencjalny pracodawca. Należy pamiętać, że Twoje CV będzie porównywane z życiorysami innych kandydatów, więc przed wysłaniem zastanów się, które z kompetencji mogą się przydać w późniejszej pracy i które możesz wnieść do organizacji jako potencjalny pracownik.

Kompetencje miękkie

Kompetencje miękkie to zdolności wynikające z cech charakteru i usposobienia, które pokazują np. Twoje zdolności przywódcze, adaptacyjne, szybkość uczenia się, kreatywność, umiejętności komunikowania – są zdolnościami osobistymi i interpersonalnymi. Kompetencje twarde wynikają raczej z powtarzalności danej czynności. Różni je na pewno sposób mierzalności – o wiele łatwiej zatem będzie ocenić posiadanie kompetencje twarde niż miękkie.

Ze względu na powiązanie obowiązków managera z pracą z ludźmi, kompetencje miękkie są bardzo istotne zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych. Jeżeli aplikujesz na stanowisko managerskie, warto podkreślić te kompetencje w swojej aplikacji.

Kompetencje miękkie to predyspozycje, które mają wpływ na to jak zachowujemy się i jakie decyzje podejmujemy w pracy oraz jak porozumiewamy się z innymi współpracownikami. Lista zdolności miękkich jest długa. Zazwyczaj by je zmierzyć potrzeba konkretnych okoliczności oraz czasu. Same umiejętności są często dość uniwersalne i przydają się nie tylko w pracy –  można je także wykorzystać w życiu prywatnym.

Poniżej kilka przykładów umiejętności miękkich:

  • umiejętności interpersonalne, czyli te które pokażą Twojemu przyszłemu pracodawcy np. jak będziesz porozumiewał się z zespołem i jak nawiązujesz kontakty z innymi ludźmi,
  • kreatywność, dzięki której pokażesz się jako osoba pomysłowa, umiejąca znaleźć łatwo rozwiązanie.
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • umiejętność organizacji pracy – to kompetencja określająca to, czy potrafisz zrealizować cel w odpowiednim czasie, ale to jednocześnie umiejętność delegowania zadań w sposób efektywny,
  • umiejętność zarządzania – ta sprawdzi się w miejscach pracy, w których np. kilka zespołów współpracuje ze sobą, pokaże jak radzisz sobie we współpracy z innymi ludźmi czy też organizujesz swoją pracę lub członków zespołu,
  • umiejętność adaptacji – ta umiejętność pokaże jak wszechstronny jesteś i jak łatwo możesz odnaleźć się w nowym otoczeniu ludzi czy miejscu,
  • umiejętność zarządzania zespołem – jest ważna zwłaszcza na stanowisku kierowniczym – pokaże Twoje podejście do ludzi, z którymi pracujesz oraz poziom Twojej odpowiedzialności,
  • wysoka kultura osobista, niezwykle ważna przy kontaktach z zespołem oraz z potencjalnymi kontrahentami,
  • chęć do nauki i samorozwoju – Twoje podejście do tych spraw pokaże, że jesteś otwarty np. na szkolenia i poszerzanie swojej wiedzy.

Kompetencje twarde

Umiejętności twarde to te, które można określić jako mierzalne, które można zdobyć w szkole, na kursach czy też np. w pracy. Ich posiadanie można zweryfikować poprzez przedłożone dyplomy, certyfikaty kursów czy też ukończonych szkoleń, ale także poprzez doświadczenie na konkretnym stanowisku. 

Do umiejętności twardych zaliczamy m.in.: umiejętności techniczne, to czy posiadasz prawo jazdy czy też umiejętność obsługi różnego rodzaju pojazdów (np. wózków widłowych), znajomość języków czy też środowisk oprogramowania, obsługa baz danych, umiejętność tworzenia raportów, itp. Starając się o dane stanowisko będą one Twoją bazą, o którą rekruter podczas spotkania kwalifikacyjnego na pewno zapyta, bez nich będzie Ci bardzo trudno przejść pozytywnie proces rekrutacyjny. Jest to wyjściowa do dalszego udziału w procesie.

Przykładowo, jeśli starasz się o miejsce pracy w Dziale IT w środowisku międzynarodowym Twoimi umiejętnościami twardymi będą nie tylko zagadnienia związane ściśle z zawodem i wykonywanymi późniejszymi obowiązkami, ale także umiejętność porozumiewania się w języku np. angielskim lub innym wymaganym przez przyszłego pracodawcę. Ważne jest, by w tym przypadku jasno określić poziom zdobytej wiedzy z dziedziny, w której będziesz pracować, ale także poziom języka według tabeli CERF.

Nie zapominaj, by do życiorysu wpisać kompetencje zarówno twarde jak i miękkie, które rozwijasz lub planujesz rozwijać. Rozeznaj się jakie będą najbardziej wartościowe w Twojej przyszłej pracy. Rekruter może zweryfikować umiejętności twarde poprzez zadania lub testy, które zaproponuje podczas spotkania rekrutacyjnego, a zdolności miękkie sprawdzi w trakcie wywiadu behawioralnego.

Jak opisać kompetencje miękkie i twarde, by zainteresować pracodawcę?

Zanim podejdziesz do rozmowy kwalifikacyjnej zrób dobry research rynku. Przejrzyj interesujące Cię ogłoszenia i spróbuj dopasować opis Twoich umiejętności do oferty pracy. Wejdź na stronę potencjalnego pracodawcy, sprawdź w jakich dziedzinach rozwija się firma, jakie są jej założenia i cele, znajdź wspólny mianownik.

Umiejętności w CV podziel na umiejętności miękkie i twarde. Niejednokrotnie przekonasz się, że zdolności miękkie są bardzo istotne dla pracodawców i tak samo ważne jak kompetencje twarde. Do CV dodaj takie kompetencje, które są istotne na danym stanowisku. Opisz konkretne sukcesy i kompetencje rozwojowe oraz te, które w przyszłości pozwolą Ci się rozwijać w danej pracy.

Portale pracy często prowadzą ranking umiejętności – dzięki temu możemy zobaczyć jaki procent osób starających się o konkretne stanowisko spełnia wymagania pracodawcy. Pamiętaj, że to jakie masz doświadczenie i w jaki sposób opiszesz umiejętności zarówno na życiorysie, jak i potem na spotkaniu rekrutacyjnym, pozwoli Tobie na wynegocjowanie lepszego wynagrodzenia.

Pamiętaj również, że podczas samej rozmowy osoba rekrutująca może poprosić o potwierdzenie umiejętności jakie posiadasz, jak i o przedstawienie certyfikatów bądź dyplomów, które są potwierdzeniem umiejętności niezbędnych np. do wykonywania danego zawodu.

Podczas rozmowy istotnie ważne jest wrażenie jakie zrobisz na przyszłym pracodawcy – pozytywne nastawienie jest zaraźliwe i doskonale wpływa na energię innych członków zespołu. Jeśli jesteś kandydatem/ką i nie wysyłasz pozytywnej energii podczas spotkania to może to być sygnał dla rekrutera, że współpraca z Tobą może być trudna, a umiejętność budowania relacji oceniona dość nisko.

Rynek pracy dynamicznie się zmienia i rozwinięte kompetencje miękkie, w tym umiejętności komunikacyjne i umiejętność nawiązywania relacji, często decydują o przyjęciu do pracy. 


Dowiedz się więcej: Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, aby pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie?


Jak rozwijać kompetencje miękkie?

Wielu kandydatów deklaruje posiadanie zarówno kompetencji miękkich jak i twardych. Jednak wielu, zwłaszcza tych, którzy nie posiadają doświadczenia zawodowego, nie może pochwalić się wysoko rozwiniętymi kompetencjami. Niektórzy kandydaci mylnie interpretują konkretne umiejętności, np. zakładają, że bycie komunikatywnym jest tożsame z posiadaniem umiejętności mówienia czy też prowadzenia spotkań w sposób jasny i klarowny. Z kolei zarządzanie sobą w czasie często interpretują tylko poprzez terminowość, zaś umiejętność radzenia sobie ze stresem tylko przez pryzmat adaptacji do nowych wyzwań i środowisk.

Dlaczego umiejętności miękkie są ważne? Przede wszystkim dlatego, że często łatwiej nauczyć pracownika umiejętności twardych, bo wiedzę można zdobyć na kilka sposobów, a nawet samodzielnie. By podnieść poziom kompetencji miękkich potrzebna jest gruntowna wiedza, praktyka oraz często informacja zwrotna od naszego pracodawcy, przełożonego, współpracownika czy kontrahenta. Dlatego, jeśli chcesz rozwinąć zdolności miękkie, bierz udział w szkoleniach wewnętrznych!

Wiele firm organizuje we własnym zakresie praktyki i szkolenia z umiejętności miękkich dla swoich pracowników. Sprawdź czy firma, do której aplikujesz ma takie szkolenia w swojej ofercie, bowiem wielu pracodawcom zależy na rozwoju kompetencji miękkich swoich pracowników. Idealny kandydat powinien bowiem przedstawiać zrównoważony profil zawodowy łączący kompetencje twarde i miękkie. To połączenie stanowi klucz do rozwoju. Można także rozejrzeć się na rynku wśród ofert firm zewnętrznych. Internet pełen jest propozycji zarówno płatnych jak i darmowych szkoleń.

Kompetencje miękkie są bardzo istotne, ponieważ wpływają na jakość naszych relacji, naszą skuteczność w pracy oraz zdolność radzenia sobie z różnorodnymi sytuacjami życiowymi. Wspomagają one rozwój osobisty i zawodowy, co jest kluczowe w dynamicznym i wymagającym otoczeniu. Pamiętaj więc, że to Twoje cv ma przyciągnąć uwagę osoby rekrutującej. Pokaż jakie kompetencje posiadasz, jednocześnie dostosuj je do stanowiska, na które aplikujesz.


Dowiedz się więcej: Jak napisać dobre CV?


Sprawdź swoje kompetencje!

Jak sprawdzić czy moje kompetencje są rozwinięte? Można to zrobić na kilka różnych sposobów, podpowiemy Ci gdzie szukać możliwości ich rozwoju.

Określ na jakim poziomie rozwoju kompetencji jesteś

Zastanów się nad tym, jakie umiejętności już posiadasz, co wyróżnia Cię spośród innych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym. Skup się nie tylko na umiejętnościach interpersonalnych, ale również oceń swoje umiejętności techniczne, twarde oraz wiedzę fachową. Pozwoli Ci to zrozumieć, w których obszarach może się jeszcze rozwinąć. 

Zapytaj przełożonego oraz współpracowników

Rozmowy z przełożonym, zespołem czy też współpracownikami będą dla Ciebie doskonałym źródłem informacji. Członkowie zespołu często zauważają nasze cechy, które sami możemy przeoczyć lub prowadzeni brakiem pewności siebie, zwyczajnie nie wierzyć, że je w ogóle posiadamy. W rozmowie z innymi osobami z zespołu zapytaj o opinię na temat Twoich umiejętności technicznych, komunikacyjnych czy też liderskich. Będzie to świetna informacja zwrotna, która pomoże Ci spojrzeć na siebie z perspektywy innych.

Przeanalizuj wyniki swojej pracy, aby rozwijać umiejętności miękkie

Jeśli prowadzisz notatki i raporty to będą Ci bardzo pomocne w ocenie swoich umiejętności. Zidentyfikuj wszystkie projekty, w których brałeś udział, sprawdź te, w których odniosłeś sukcesy. Zastanów się, które z kompetencji były dla Twojego sukcesu tymi kluczowymi. Przemyśl również błędy, które pojawiały się w trakcie realizacji projektów oraz to jakie nowe umiejętności pomogą uniknąć Ci podobnych błędów w przyszłości.

Kompetencje możesz rozwijać na szkoleniach

Kursy i szkolenia, bo najskuteczniejszym sposobem na rozwój jest działanie! Jeśli chcesz rozwijać swoje kompetencje pomyśl o uczestnictwie w różnego rodzaju szkoleniach. Wiele platform edukacyjnych oferuje szeroki ich wachlarz kursów, a w obecnych czasach wiele z takich kursów prowadzonych jest online, dzięki czemu zaoszczędzisz czas.

Poszerzaj znajomości i polepszaj umiejętności społeczne

Networking, czyli sieć kontaktów to dobry sposób na rozwijanie umiejętności. Nawiązywanie znajomości z osobami, które posiadają upragnione przez Ciebie kompetencje to także dobry sposób na zdobycie wiedzy. Networking można poszerzać również poprzez platformy społecznościowe. Bierz czynny udział i buduj swoją obecność w dyskusjach online, komentuj i dziel się wartościowymi treściami na grupach społecznościowych. Uzyskany w ten sposób feedback będzie również wartościowy i pozwoli Ci pomóc w ocenie swoich umiejętności.

Udział w konferencjach czy też spotkaniach branżowych jest doskonałą ścieżką nauki i rozwoju kompetencji. Jest to również dobra okazja do nawiązywania kontaktów i budowania profesjonalnych, zawodowych relacji. Sprawdź czy Twoja firma organizuje takie spotkania lub jest jednym z uczestników takich konferencji. Jeśli nie, może jest to dobra okazja dla nowych inicjatyw – dzięki temu również będziesz mógł/mogła sprawdzić gdzie i kiedy takie wydarzenia mają miejsce i wziąć w nich udział osobiście.

Poszukaj również wolontariatów czy społeczności, które działają na terenie Twojego miasta lub w sieci, które pozwolą Ci na współpracę z różnymi osobami. Możesz także brać czynny udział w spotkaniach w klubach czy stowarzyszeniach zajmujących się konkretnie tym, w czym chciałbyś/łabyś chciał się rozwijać. Bezpośredni kontakt z osobami o określonych umiejętnościach pozwoli też zobaczyć pewien wzór zachowań, co pozwoli z lotu ptaka spojrzeć na kompetencje, które już posiadasz. 

Wskazówki od osoby cenionej na rynku pracy

Mentoring, czyli czerpanie wiedzy bezpośrednio od osób, które posiadają interesujące Cię cechy jest dobrą ścieżką na ich zdobywanie. Uzyskanie cennych wskazówek od doświadczonego profesjonalisty jest na wagę złota! 

Kompetencje miękkie mają wpływ na Twoją karierę

Jasne określenie umiejętności posiadanych i tych, które chcesz zdobyć pozwolą Ci na zaplanowanie ścieżki rozwoju. Skup się na najważniejszych, czyli tych, które aktualnie pomogą Ci być bardziej kompetentnym na obejmowanym przez Ciebie stanowisku lub tych, które przybliżą Cię np. do wymarzonego awansu.

Regularna praca nad własnym rozwojem przybliża do upragnionego celu. Rozwój może, ale nie musi nastąpić samoistnie, więc warto skupić się na tym, by co jakiś czas podsumować poziom swoich umiejętności. Warto także, co jakiś czas, poprosić o opinię innych, by mieć całościowy obraz.

Pamiętaj, że analiza wyników własnej pracy utwierdza w przekonaniu co już potrafisz, a nad czym jeszcze powinieneś popracować. Korzystaj z możliwości jakie dają kursy, szkolenia czy spotkania branżowe. Zaplanuj swoje kroki z wyprzedzeniem, tak aby nie kolidowały z Twoim dotychczasowymi zajęciami. Trzymamy kciuki!

Joanna Dyguda

Bezpłatne szkolenie

Czy wiesz, ile możesz tracić, nie będąc przygotowanym do negocjacji?

Odkryj 7 zasad stosowanych przez skutecznych negocjatorów, które pozwolą Ci wynegocjować najlepsze warunki dla siebie i swojej firmy.

Dołącz do naszego bezpłatnego szkolenia „Negocjacje w biznesie” już 23 października o godz. 11:00.

Szkolenie zacznie się za:

dni
godzin
minut
sekund